wtorek, 31 lipca 2012

Młyny w Stoisławiu

A teraz coś dla żołądka :) .


Chciałabym z wami podzielić się moim daniem do którego wykorzystałam kaszę gryczaną  prażoną całą z firmy Młyny Stoisław . http://www.stoislaw.com.pl/index2.php?g=3

Kasza gryczana jest bardzo zdrowa .
Jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, potasu i wapnia oraz witamin grupy B, witaminy PP

Kasza gryczana - kasza wytwarzana z gryki.  Zawiera dużo białka, węglowodanów i składników mineralnych. Białka tej kaszy są cenniejsze niż białka zbóż, a zbliżone wartością i strawnością do białek roślin strączkowych. Zawiera także witaminy B1 i PP oraz związki mineralne wapnia, żelaza,fosforu, potasu i magnezu.

W medycynie ludowej ceniona jako pokarm rozgrzewający i ograniczający zbyt obfite miesiączkowanie. Odwar z kaszy podawano przy biegunkach. Kasza gryczana często stosowana jest jako dodatek do gorących dań zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Może także stanowić pełnowartościowy posiłek, jeśli uzupełni się go sosem i surówkami.
Narodowym daniem Bretończyków są placki z mąki gryczanej podawane z kiełbaską - galette-saucisse.

Jak przygotować kaszę gryczaną?
 Trzeba wsypać kaszę do garnka  i zalać zimną wodą na szerokość dwóch palców ponad poziom kaszy. Posolić, można też dodać listek laurowy i kulki pieprzu czarnego i suszony grzybek też będzie na miejscu . Wymieszać . Pod przykryciem doprowadzić do zagotowania wody i zostawić na bardzo wolnym ogniu . Potem garnkiem wstrząsnąć delikatnie (nie zdejmuje się pokrywki żeby para nie uleciała!) i wstawić do piekarnika ustawionego na prażenie na +/- 5 minut. Potem trzeba łychą zamieszać co by na wierzchu skwarki się nie zrobiły i gotowe! Kasza sypka jak malowanie - bardzo polecam z gulaszem - mniam.


A o to moja propozycja podania kaszy gryczanej prażonej :) .  Smacznego !

Plusy kaszy grycznej prażonej z Młynów w Stoisławiu :
+ zdrowa
+smaczna
+tania
+szybka w przygotowaniu

Kasze gryczaną prażoną z Młyna w  Stoisławiu można zakupić na stronie internetowej:
http://www.stoislaw.com.pl/index2.php?g=3